Viimein se on valmis! Katso mökin täydellinen muodonmuutos 550 € budjetilla!
Pääsen vihdoin näyttämään teille mökin koko tuunausprojektin! Mökki koki täydellisen muodonmuutoksen, sillä se uudistettiin lattiasta kattoon Tuunauskaupan valikoiman maaleilla.


Omana filosofianani oli antaa vanhalle uusi elämä. Uutena hankittua kokolattiamattoa lukuun ottamatta – jota ei valitettavasti löytynyt käytettynä – kaikki kalusteet ja sisustustavarat on löydetty kirppiksiltä, Tori.fistä tai kaiveltu omien varastojen kätköistä. Paras löytö oli Aarikan Keisarinna valaisin kaapin päälle viidelläkymmenellä eurolla! Sen ovh on lähes 400€!!! Aarikka ei ole ihan mun juttua, mutta näin halvasta aidosta Aarikasta en voinut kieltäytyä.
Paljonko koko uudistus maksoi?
Koko remontin budjetti oli vain noin 550 euroa! Tämä summa pitää sisällään maalit, maton, kalusteet (korituoli ja keittiön vitriini) sekä muutaman pienen koristeen. Loput löydöistä olivat ilmaisia tai jo valmiiksi omista kaapeista napattuja. Kaikki tekstiilit olivat jo valmiina. Ne on hankittu aikoinaan Hemtexiltä jättialesta sekä osa Vintedistä.
Mökin väripaletti & käytetyt tuotteet
Seiniin, kattoon ja yksityiskohtiin valikoitui sekoitus pehmeitä ja luonnollisia sävyjä:
-
Seinät: Maitomaalit Algonquin & Gustavian White
-
Katto: Mineraalimaali Snowdrop
-
Kalusteet: SFO Taupe -sävy, Mineraalimaalit: Chocolate, Snowdrop, Elmwood, Cast Iron ja Cathedral Taupe
-
Yksityiskohdat & muut: Mineraalimaalit Cathedral Taupe & Victorian Lace

Miten vanhat kalusteet tuunattiin?
1. Pöllökaappi – unelmien täyttymys mineraalimaaleilla
Olen aina haaveillut isosta tunturipöllökuviosta huonekalussa. Koska en itse osaa piirtää, pyysin apuun Metsällä-yrityksen Tanjan. Tanja otti haasteen vastaan ja loi kaapin oveen uskomattoman teoksen Fusionin kalustemaaleilla, vain viidellä eri sävyllä! Samalla hän sai arvokasta kokemusta siitä, miten mineraalimaali taipuu taidemaalaukseen, ja taipuihan se! Käykää kurkkaamassa hänen muita töitään osoitteessa www.metsalla.fi. Kaappiin liittyy vielä pieni tarina miksi juuri tunturipöllö. Tunturipöllö seikkailee useasti myös Nightwishin videoilla ja kuvissa ja pitihän se lempibändin maskotti saada jonnekin. Ihoon kun en uskalla sitä allergioiden vuoksi tatuoida.
2. Vanhojen akaasiapuisten laatikoiden vaalennus maalipesulla
Minulla on ollut vanhat akaasiapuiset laatikot lähes 30 vuotta. Puun alkuperäinen oranssi sävy ei miellyttänyt silmää, joten tein niille maalipesun (paintwash):
-
Ohensin Algonquin-mineraalimaalia runsaasti vedellä, jotta puun syyt jäävät näkyviin.
-
Levitin ohennetun maalin puupinnalle.
-
Viimeistelin ja suojasin pinnan kirkkaalla vahalla.
3. Jakkaroiden kunnostus
Jakkarat kunnostettiin myös, mutta halusin niihin kokeilla SFO öljyä, joten niistä vaan poistettiin maali maalinpoistoaineella, hiottiin ja öljyttiin kahteen kertaan.

4. Lääkekaapin tuunaus sapluunalla & puun öljyäminen
Vanha lääkekaappi löytyi Vintedistä puoli-ilmaiseksi! Halusin rantaan ensiaputarvikkeille kaapin, ja tämä osoittautui juuri sopivan kokoiseksi. Kaappi pestiin, maalattiin ja oveen tein sapluunalla sapluunamaalauksen, aiheeseen liittyen totta kai! Ruskeita vanhoja pulloja löytyy kotoa pilvin pimein, toinen Orionin vanha ja toinen vanha nokallinen apteekkipullo. Tasselin avaimeen tein itse juuttinarusta. Sisälle kaappiin laitoin tapettia hyllyille ja maalasin sisustan.

Mökistä löytyy myös muutama erityinen yksityiskohta! Mukana on upea susi-siirtokuva – suuri kiitos ihanalle kollegalle Scandic Craftin Katille.

5. Keittiön tason käsittely puuöljyllä (SFO Taupe)
Mökin keittiönurkkauksen punertava pyökkitaso peitettiin Stain & Finishing Oil (SFO) -puuöljyllä sävyssä Taupe. Öljyämällä punertavuus katosi täysin! Eli tässäkin väriteoria toimii! Viileällä sävyllä saat lämmintä sävyä häivytettyä! Samalla öljyllä sävytettiin myös tason puulaatikko.
6. Mäntyvitriinin krakelointi maitomaalilla & hiustenkuivaimella
Kirppikseltä löytynyt mäntyvitriini sai upean antiikkisen pinnan:
-
Pohjamaalaus tehtiin tummalla mineraalimaalilla (Chocolate).
-
Päälle levitettiin maitomaali, jota kuivattiin välittömästi hiustenkuivaajalla. Lämpö saa maitomaalin halkeilemaan luonnollisesti (krakelointi).
-
Vitriinin taustalle liimattiin valkoinen kuviotapetti, ja kaappi täytettiin keräilijän aarteilla: Arabian Ruska -astioilla.

7. Kuoharipullon korkeista viinilasiteline
Olen kerännyt niin kauan viinipullon korkkeja, että en enää edes muista milloin aloitin. Niitä löytyy satoja, joten mietin saisinko niitä hyödynnettyä mitenkään. Pläräsin korkit läpi, että löysin ne kauneimmat ja ei kun tuumasta toimeen. Pihalta pari laudan pätkää, maalia ja ruuveja ja siitä se sitten syntyi! Lasit on joskus haettu jostain roskalavalta ilmaiseksi. Pitäähän mökissä olla pullonavaajat, tietty ja nehän löytyi Vintedistä. Aarikka sopi teemaan ja nuo pallot oli kivan näköiset. Saapuessaan ne oli aika likaiset: pesin ne, hioin hiukan ja öljysin hamppuöljyllä.
Iso oli työ, mutta näin jälkeenpäin katsoen se todellakin kannatti! Jos sulla on mietinnässä samantyylinen projekti niin ota ihmeessä yhteyttä! Suunnitellaan sulle ihan omannäköinen mökin tuunaus!
Suuret kiitokset saa ihana työharjoittelija Milana, joka maalasi ja tuunasi kalusteita urakalla. Oppia kyllä tuli todella monesta pintakäsittelyaineesta ja erilaisesta maaleista!
Mitä seuraavaksi?
Mökki mahdollistaa jatkossa yön yli kestävät Tuunausretriitit kahdelle hengelle keskellä rauhallista metsää. Täällä pääsee rauhoittumaan, inspiroitumaan ja luomaan uutta upeassa miljöössä: meren rannalla, mutta kuitenkin umpimetsässä.
Mökkeröinen sai valmistumisen kunniaksi nimekseen Villa Huurre ja pyöräytinpä sille oman pienen logonkin!
#Rantamökki #DIYRemontti #Mökki #Sisustusinspiraatio #Kellastuneenmännynmaalaus #Seinienmaalaus #Kierrätyssisustus




